Dodana: 1 luty 2007 08:01

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:01

Raport redakcji Wrót Podlasia "Więcej niż sto lat"

W województwie podlaskim mieszkają 133 osoby w wieku stu lat i więcej - wynika z danych zebranych w listopadzie 2005 roku przez redakcję Wrót Podlasia.

W liczbie stulatków przodują powiaty: białostocki grodzki – 31 osób, powiat sokólski – 21, osób, białostocki ziemski – 18 osób, augustowski – 11 osób.
 
                                              
                        Mapka - liczba 100-latków w gminie i powiecie

Z badań GUS wynika, że najdłużej żyją mieszkanki województw: podlaskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Średnio ponad 80 lat. Kobiety żyją przeciętnie dłużej od mężczyzn nawet o 10 lat. Z analizy danych GUS wypływa jeszcze jeden istotny wniosek - o wiele lepiej żyć na wsi.
Kiedy zapytać stulatków, co robili, że tak dobrze się „trzymają”, opowiadają zazwyczaj o ciężkim dzieciństwie, ciężkiej pracy w polu, nierzadko głodowaniu. Żadnej diety cud. A prawie wszyscy podkreślają spokojne i pracowite życie, dobre dzieci, wnuki. Lekarze mówią, że mają dobre geny, „przedwojenne”.

Stulatek pełen werwy
Przykładem aktywnego stulatka w województwie podlaskim jest pan  Stanisław Dardziński z Kupisk Nowych, który 23 listopada 2005 r. - w dniu swoich setnych urodzin - otrzymał medal Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez III Rzeszę. Uroczystość dekoracji odbyła się podczas sesji Rady Powiatu Łomżyńskiego. Pan Stanisław urodził się w 1905 r. w Kupiskach Nowych, gdzie mieszka do dzisiaj. W wieku 34 lat, bezpośrednio przed drugą wojną światową został wcielony do 33. pułku piechoty, którego żołnierze walczyli w obronie Łomży. Po kilku dniach walk dostał się do niewoli. W obozach jenieckich spędził dwa lata. W 1941 r. został skierowany do pracy przymusowej na rzecz hitlerowskich Niemiec. Pracował w rolnictwie. Po wojnie wrócił do kraju. Od 1988 r. działa w Łomży na rzecz Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez III Rzeszę.

Żyjemy coraz dłużej
Prawie na całym świecie zauważa się prawidłowość, że na trzy, cztery stulatki przypada jeden stulatek. Z najnowszych badań amerykańskich wynika, że około 14 procent dziewczynek urodzonych po 2000 roku będzie miało szansę dożyć 100 lat. Te, które urodzą się w 2066 roku, mają dożyć w 100 procentach, oczywiście nie licząc przypadków losowych. Nikt w tych badaniach nie uwzględniał jednak nowotworów. Jedno jest pewne - kobiety są silniejsze. Chronią je estrogeny, żeńskie hormony i to, że nie są, tak jak mężczyźni, nastawieni tylko i wyłącznie na pracę. Dłużej żyją również ci, którzy mieszkają przy rodzinie i są otaczani ciepłem.
W ubiegłym wieku średnia długość ludzkiej egzystencji wzrosła aż o 30 lat. To wręcz niewiarygodny postęp, nieznany w historii ludzkości. Średnia długość życia w niektórych krajach - w Japonii, Szwecji, Szwajcarii, Kanadzie, Holandii, Norwegii - osiągnie wkrótce 80 lat (!). Nietrudno spostrzec, że to kraje zamożne, o wysokim rozwoju cywilizacyjnym dużej kulturze, także zdrowotnej, dbające o środowisko naturalne. Niektórzy naukowcy przekonują, że człowiek posiada potencjalne możliwości wydłużenia swego życia do 110, nawet 120 lat. Optymiści, mając większy apetyt na życie, wierzą, że człowiek osiągnie wiek 150 lat (!).To cieszy, a z drugiej strony skłania do refleksji
Starsi ludzie mają pewne wspólne cechy, pojawiające się z wiekiem w różnym zresztą zakresie. Warto je poznać i przypominać sobie o nich analizując własne postępowanie. Gdy słabnie zainteresowanie, zwłaszcza nowymi sprawami, gdy odczuwamy lęk przed zmianami i wszystkim, co nowe, nasze poglądy stają się sztywne, nie chcemy ich analizować i zmieniać, mamy poczucie nieomylności (tzw. starczej mądrości) i uważamy, że wiek jest receptą na mądrość to nieomylny znak, że się starzejemy. Trzeba do tego dodać mniejszą zdolność kojarzenia, zmiany wrażliwości uczuciowej (łatwe wzruszanie się), zbieranie bezużytecznych przedmiotów, skąpstwo, drażliwość, lekceważenie młodego pokolenia i nowych wartości życia, skłonność do zamykania się w sobie, irytacja.

Długowieczni w Europie 
Do najdłużej żyjących narodów w Europie należą Szwajcarzy i Islandczycy. Według najnowszych danych najbardziej długowieczni w całej Europie są Szwajcarzy, a pod względem liczby stulatków Szwajcarię wyprzedza jedynie Japonia.
Według analizy przeprowadzonej przez Instytut Medycyny Społecznej i Profilaktyki w Lozannie ponad 40 osób na każde 10 tys. Szwajcarów urodzonych w roku 1900 przekroczyło 100 lat życia. Jedynym wydarzeniem w ostatnich ponad 150 latach, które niekorzystnie wpłynęło na długość życia mieszkańców Szwajcarii, była epidemia tzw. grypy hiszpanki w 1918 r. Obecnie oczekiwana długość życia kobiet w Szwajcarii wynosi 83, a mężczyzn 77 lat.
Przeciętna długość życia Islandki wynosi 80,9 lat, Islandczyka 77,4 lat. Dane te plasują Islandię wśród krajów o najdłuższej przeciętnej długości życia. Co wpływa na długowieczność Islandczyków? Okazuje się, że zależy to od wielu czynników. Zwolennicy teorii "jesteś tym co jesz" mogą być zaskoczeni odkryciem, że obecni 80-latkowie w swojej młodości spożywali pokarmy o dużej zawartości cholesterolu: czerwone mięso, kaszankę, masło, śmietanę, mleko i oczywiście ryby. Taka dieta bogata w tłuszcz była niezbędna dla ludzi ciężko pracujących w surowym klimacie. Współcześni Islandczycy uwielbiają fast food, a spożycie niskoprocentowych alkoholi należy do najwyższych na świecie. Islandczycy produkują żywność w sposób ekologiczny, ograniczając użycie nawozów sztucznych, środowisko jest nieskażone, woda czysta, nieograniczona liczba świeżych ryb. 
Halandur Ólafsson - profesor antropologii Uniwersytetu Islandzkiego, zwraca uwagę na kilka czynników warunkujących długowieczność Islandczyków: silne więzy rodzinne, starzy ludzie pozostają do końca swego życia w rodzinach, aktywność zawodowa starszych ludzi, optymizm i wiara w niewidzialny świat. 

Według statystyk w 2020 r. około 50% ludzi uprawnionych do głosowania w Europie osiągnie wiek około 50 lat. Dlatego nadszedł dobry czas dla polityków, naukowców i pracowników socjalnych w szukaniu recept na pomyślną długowieczność.

Apelujemy do gmin o nadsyłanie aktualizacji podanych informacji: k.ostaszewska@umwp-podlasie.pl

Informacje własne KT oraz www.islandia.org.pl, Radio Nadzieja, „Echo Dnia”, Trybuna, dane (od 7.11.2005 – 25.11.2005) zebrała Katarzyna Ostaszewska, mapkę opracowała Katarzyna Wieliczko.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook